NAVODILA ZA AVTORJE

Objava prispevka v reviji Vzgojiteljica

Revija vzgojiteljica objavlja strokovne članke, sestavke, intervjuje, mnenja, otroška likovna dela ter druge prispevke s področja vzgoje in izobraževanja.
Avtorje vabimo k objavi prispevkov v reviji.
V kolikor nimate na voljo izvoda revije, vam v vpogled ponujamo primer revije Vzgojiteljica marec april 2024 .

Strokovni članek

mora biti napisan v strokovnem izrazoslovju, formaliziran, standardne oblike in zgradbe. Imeti mora od najmanj 1500 do največ 2000 besed. Vsebovati mora: avtorjevo ime in priimek, uradni poklic, uradno ime zavoda, naslov članka, povzetek, ključne besede, uvodni del, jedrni del, zaključek in literaturo. Vsak del strokovnega članka mora imeti svoj naslov. Vse naslove (razen pravopisnih začetnic) pišemo z malimi tiskanimi črkami. Vsa besedila pišemo v programu Word, v velikosti 12, v pisavi Times New Roman, v obojestranski poravnavi ter z 1, 5 razmika.

Vsebina strokovnega članka ni zgolj opis dogodka, dejavnosti, ampak predstavitev procesa učenja in nove možne poti pri uresničevanju ciljev Kurikuluma za vrtce. Vsebina članka mora izhajati iz razvojnih sposobnosti/ potreb otrok. Jasno naj bo izražena vloga odraslega, ki dejavnost izvaja in gradi na otrokovih zmožnostih.

Struktura strokovnega članka

Avtor: ime in priimek, naziv (na primer: dipl. vzg. pred. otrok), uradno ime zavoda
Naslov strokovnega članka
Povzetek: nekaj stavkov, ki povedo, kaj je vsebina članka. Ključne besede: do pet besed.
Uvodni del: problematika, ki nas je spodbudila k pisanju in teoretična podlaga več različnih znanstvenih in strokovnih avtorjev, na katere je naslonjeno naše avtorsko pisanje
Jedrni del: opis ene ali več dejavnosti iz prakse z elementi dobre prakse, ki so: konceptualizacija, aktivno učenje otrok v območju bližnjega razvoja, vključenost vzgojiteljev, simbolizacija in miselni izzivi. Povemo, kdaj in kako dolgo se je proces odvijal, v katerem oddelku ali vrtcu. Kritično ovrednotimo povezavo med teorijo izbranih avtorjev in lastno prakso.
Zaključni del: naša spoznanja iz opisanega in izvedenega kurikula ter kritična samoevalvacija.
Literatura: vsak podatek drugega avtorja mora imeti takojšnji bibliografski sklic. Nenavajanje avtorstva je plagiat. Za povzetkom navedemo sklic s priimkom in letnico (Vrbovšek 2016)., za citatom pa s priimkom, letnico in stranjo (Vrbovšek 2016, str. 13). Na koncu članka sledi seznam literature po abecednem redu priimkov avtorjev. Za zgled navajamo nekaj najpogostejših primerov bibliografskih sklicev:
– Primer za enega avtorja: Batistič Zorec, M. (2003). Razvojna psihologija in vzgoja v vrtcih. Ljubljana: Inštitut za psihologijo osebnosti.
– Primer za avtorja iz uredniško urejene knjige ali zbornika: Kranjc, S. (2001). Družba. V: Otrok v vrtcu, priročnik h Kurikulu. Ur. Ljubica Marjanovič Umek. Maribor: Založba Obzorja.
– Primer za strokovno publikacijo: Slavinec Berden, R. (2020). Projekt Objem in formativno spremljanje. Vzgojiteljica, XXII, št. 5. str. 13-15.
– Primer za spletne vire: Izhodiča za prenovo kurikuluma za vrtce. (2022). Dostopno na: https://www.zrss.si/pdf/izhodisca_za_prenovo_KZV.pdf (zrss.si), (pridobljeno: 3. 4. 2023).
Fotografije in tabele vstavite v urejevalnik besedila na pripadajoče mesto z ustreznim opisom vsebine prikaza. Prosimo vas, da se v vsebini članka ne sklicujete na slike saj ima uredniški odbor pravico, da sliko izloči.

Krajši strokovni sestavki

Krajši strokovni sestavki (v rubriki Od tu in tam iz naših vrtcev) nimajo vseh teh zahtev. Vsebujejo od 400 do največ 600 besed in so po obliki opisi ali orisi nekega dogajanja v vrtcu ali prireditve ali drugih zanimivih dejavnosti, ki so pomembne za širšo predstavitev strokovni javnosti. Lahko so premljeni s fotografijo.

Vaša mnenja

Vaša mnenja je rubrika, kjer lahko izrazite svoje mnenje v sestavku do največ 400 besed.

Otroška likovna dela

Otroška likovna dela zbiramo po objavljenem vsakoletnem razpisu, ki vključuje tudi kriterije za izbor za objavo v reviji. Likovno delo pošljete v obliki e-fotografije izvirnika, ki ga obdržite v vrtcu. Pred pošiljanjem e-fotografije mora imeti vrtec oz. vzgojiteljica soglasje otrokovih staršev. Kandidati za strokovne nazive (mentor, svetovalec, svetnik) lahko uveljavljajo točke za strokovne članke po državnem pravilniku (vzgojiteljice: 21. člen, 1. točka, B razdelek, 16 alineja in vzg. pred. otrok – pomočnica vzgojiteljice: 21. člen, 2. točka, B razdelek, 11 alineja – ), prav tako mentorice otroških likovnih del (vzgojiteljice: 1. točka, B razdelek, 2 alineja in vzg. pred. otrok – pomočnica vzgojiteljice: 2. točka, B razdelek, 2 alineja). Kratke strokovne prispevke ali vaša mnenja lahko upošteva ravnatelj(ica) pri napredovanju.

Pogoji objave

Vsaka številka Vzgojiteljice se pripravi po posebnem pisnem protokolu (kdo o čem odloča, postopek priprave, uredniška pravica do popravkov in krajšanja). Navodila za avtorje prispevkov so hkrati standard za objavo. Revija ne izdaja pisnih potrdil avtorjem, za dokazovanje uporabite fotokopijo svojega objavljenega prispevka oz. likovnega dela.

Prispevke sprejemamo na e-naslov:

Prispevki, ki ne zadostijo zahtevanim pogojem, ne bodo objavljeni.

Odločitev o priznavanju točk za napredovanje v nazive, je v pristojnosti resornega ministrstva.

Scroll to Top